Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

środa, 31 maja 2017

Krem szczawiowy na wędzonym żeberku

Czasem warto wyjść na świeże powietrze i pochodzić po łąkach i polach. Choćby po to, by zerwać i przynieść do domu lekko kwaskowe, ale smaczne liście szczawiu. 
Będąc młodą dziewczyną pamiętam jak chodziłyśmy z koleżankami na spacery,  a rosnący szczw zjadaliśmy bez mycia. Nikt nie zwracał na to uwagi. Nie to, co teraz... Zresztą, co tu dużo gadać. Sama po sobie widzę, jak przerażają mnie niektóre zachowania moich synów. Dziś np młodszy zaczął jeść żwirek, a ja niewiele brakło, a wyszłabym z siebie i stanęła obok... A kto by się tym kiedyś przejmował :D
Wracając jednak do  zupy, to jakiś czas temu już jedną robiłam. Wtedy jednak ziemniak był bardziej wysunięty na pierwszy plan. Dziś postarałam się, by czuć było aromat wędzonego żeberka i nieskromnie powiem, że mi to bardzo dobrze wyszło :P


Składniki dla 4 osób:
 
½ kg wędzonych żeberek
700ml wody
1 marchewka
1 pietruszka
Mały kawałek selera
1 większy ząbek czosnku
Ok 100g liści szczawiu
4 ziemniaki
100ml słodkiej śmietanki 30%
Sól, pieprze do smaku
1 łyżka masła np. klarowanego
Jajka na twardo do podania

Sposób przygotowania w Tefal Companion:

W misie urządzenia umieszczamy najpierw nóż ultra blade (przyda się w dalszej części gotowania), a następnie wędzone żeberko oraz warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera, ziemniaki oraz czosnek. Zalewamy wodą, ustawiamy temperaturę 100⁰C, czas 45minut.
Szczaw płuczemy pod bieżącą wodą, osuszamy na sicie, a następnie papierowym ręczniku. Przesmażamy na rozgrzanym maśle tylko do utraty sprężystości.
Z ugotowanego wywaru wyjmujemy żeberko, obieramy z mięsa, połowę dodajemy do wywaru. Dorzucamy także szczaw. Włączamy Companiona na 5 minut, prędkość 8, temperatura 80⁰C. Do odmierzonej ilości śmietanki dodajemy odrobinę zupy, hartujemy i wlewamy do reszty. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Włączamy program raz jeszcze na prędkość 3, temperaturę 80⁰C i czas 1 minuta. Podajemy z ugotowanym na twardo jajkiem i odrobiną wędzonego żeberka.


Sposób przygotowania tradycyjny:

Żeberko oraz pokrojone drobno warzywa zalewamy wodą. Gotujemy ok 45 minut pod częściowym przykryciem.
Szczaw płuczemy pod bieżącą wodą, osuszamy na sicie, a następnie papierowym ręczniku. Przesmażamy na rozgrzanym maśle tylko do utraty sprężystości.
Z ugotowanego wywaru wyjmujemy żeberko, obieramy z mięsa, połowę dodajemy do wywaru. Dorzucamy także szczaw. Gotujemy ponownie przez ok 5 minut, po czym miksujemy na gładki krem. Do odmierzonej ilości śmietanki dodajemy odrobinę zupy, hartujemy i wlewamy do reszty. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy jeszcze przez ok minutę. Podajemy z ugotowanym na twardo jajkiem i odrobiną wędzonego żeberka.




8 komentarzy:

  1. Krem to po prostu zupa, nie? :) Pewnie czuć ten pyszny posmak wędzonki, mmmm! Jadłbym!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupa, w której wszystko jest zmiksowane :)Na takie mówi się właśnie krem ;) Wędzonkę czuć,a jej dodatek w postaci mięska jest naprawdę super! Polecam :)

      Usuń
  2. Wspaniale wygląda:)Jutro gotuję:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniale, że ją przygotujesz ;) Czekam na zdjęcie i opinię po konsumpcji ;) Pozdrawiam Gosiu :*

      Usuń
  3. w takiej wersji szczawiówka jest jeszcze bardziej atrakcyjna :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.