Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

piątek, 3 listopada 2017

Konfitura żurawinowa do mięs, serów, pasztetów...

Ile razy jestem w górach, to nie wracam dopóki nie zjem grillowanego oscypka właśnie z żurawiną. Uwielbiam ten duet i nie raz w domu próbuję odtworzyć, ale nie dość że z serkiem nie smakuje już tak jak z oscypkiem, to jeszcze do dyspozycji zawsze miałam kupny słoiczek żurawiny.
Aż do teraz. Kiedy w sklepie zobaczyłam świeżą żurawinę, nie mogłam przejść obojętnie i pierwszą myślą, co z niej przygotuję, była oczywiście ta konfitura.


Składniki na 3 słoiczki ok 200g każdy:

400g świeżej żurawiny
1 szklanka cukru kryształu
Skórka z 1 cytryny i sok z połowy
¼ szklanki wody

Sposób przygotowania w Tefal Companion:

Wodę oraz cukier przekładamy do misy z założonym mieszadłem. Ustawiamy prędkość 1, temp. 100⁰C i czas 3 minuty. Do gotującego się syropu dodajemy żurawinę. Pozostawiamy prędkość bez zmian, temp. 120⁰C i czas 10 minut. Po tym czasie dodajemy skórkę otartą z cytryny i sok wyciśnięty z połowy cytrusa, uruchamiamy program na kolejne 10 minut przy temp. zwiększonej do 130⁰C. Moja konfitura była odpowiednio gęsta po tym czasie, ale jeśli wyda się Wam zbyt wodnista, to włączcie jeszcze na kilka minut urządzenie. Jeśli chcemy, możemy konfiturę zmiksować na gładszą konsystencję zakładając nóż ultra blade i ustawiając prędkość 8 na 15 sekund. Gotową przekładamy do słoiczków i odwracamy do góry dnem. Przestudzoną wkładamy do lodówki. 




Sposób przygotowania tradycyjny:

W rondlu umieszczamy wodę oraz cukier. Gotujemy, a gdy powstanie syrop dorzucamy owoce żurawiny. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu aż do momentu rozpadania się żurawiny, często mieszając, by nic się nie przypaliło. Po ok 15 minutach dodajemy skórkę otartą z jednej oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny. Ponownie przykrywamy i pilnując gotujemy aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Możemy użyć blendera, by konfiturę rozdrobnić i pozbyć się kawałków owoców. Gotową przekładamy do słoiczków i odwracamy do góry dnem. Przestudzoną wkładamy do lodówki.
Żurawinę możemy także spasteryzować ścieląc na dnie naczynia ściereczkę, układając obok siebie słoiczki i zalewając wodą do wysokości. Tak przygotowane gotujemy ok 10 minut od momentu wrzenia, przy skręconym do minimum palniku. Pamiętajmy, by gorące słoiczki zalewać gorącą wodę, a przestudzone zimną, by nie pękły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.