Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

sobota, 21 listopada 2020

Babka tulipan na białkach

Ostatnio mam wrażenie, że robię mało ciast, deserów itp. I nie to, żebym nie miała na nie ochoty, ale gdzieś schodzą na dalszy plan. Jedyne czym mogę się poszczycić w wersji na słodko jest "tulipan", który tak naprawdę ani trochę mi go nie przypomina. Za to w smaku jest wystarczająco dobry, by zrobić go bez okazji. Zwłaszcza w momencie, gdy zamrożonych białek masz już wystarczająco dużo ;)

Składniki na keksówkę o wymiarach 10x30cm


7 białek (240g)
1 szklanka drobnego cukru (200g)
¾ szklanki oleju (150g)
4 łyżki wody
2 łyżeczki proszku do pieczenia (10g)
1½ szklanki mąki + 3 łyżki (ok 250g)
1 kisiel wiśniowy lub truskawkowy (duży- 58g)
1 łyżka kakao czarnego (10g)
½ szklanka maku mielonego (40g)
1 łyżka oleju z pestek dyni
2 łyżki puree z dyni (50g) 

Polewa czekoladowa:

1 tabliczka mlecznej czekolady (100g)

50ml mleka
Cukrowa posypka

Sposób przygotowania:

Białka przekładamy do misy miksera i ubijamy na średnich obrotach. Gdy się spienią dodajemy odrobinkę soli. Ubijamy do uzyskania sztywnej piany, a następnie zwiększamy obroty i stopniowo dodajemy cukier. Gdy rozpuści się całkowicie, do białek dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i mieszamy delikatnie szpatułką. Dodajemy wodę- mieszamy. Na końcu wąskim strumieniem dodajemy olej, cały czas delikatnie mieszając białka „od spodu do góry”, powolnymi ruchami.

Ciasto dzielimy na 4 części. Pierwszą łączymy z kakao i wylewamy na spód wyłożonej papierem do pieczenia formy. Wyrównujemy. Drugą część łączymy z olejem z pestek dyni, makiem i 1 łyżką mąki. Wylewamy na warstwę kakaową. Trzecią część mieszamy z kisielem- wylewamy na poprzednią warstwę, a ostatnią łączymy z puree z dyni i 2 łyżkami mąki. Przelewamy na warstwę kisielową, Wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180ºC na ok 40 minut (do suchego patyczka). Lekko przestudzone ciasto polewamy przygotowaną z mlekiem czekoladą i posypujemy cukrowymi ozdobami. Możemy także użyć lukru. 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.