Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Sernik z borówkami

W moim domu serniki pieczone zdecydowanie wygrywają z tymi na zimno. Dlatego też tych drugich wiele nie robię, a te pierwsze są niemal na każdą okazję. Tylko za każdym razem nieco inny ;) Biorąc pod uwagę że borówki w tym roku nieźle obrodziły, postanowiłam wykorzystać je właśnie do tego ciasta. Sprawdziły się super. Słodkie, kruche ciasto, kremowa konsystencja sernika i kwaskowate owoce. Zdecydowanie najlepsze połączenie!

Składniki na blaszkę o wym. 23x38

Ciasto:

500g mąki tortowej orkiszowej
12g proszku do pieczenia
220g masła 82%
6 żółtek
150g cukru pudru lub drobnego kryształu
1 łyżeczka octu

Masa serowa:

1½kg sera białego potrójnie mielonego lub dobrej jakości z wiaderka
7 jajek 
200g masła 
2 budynie śmietankowe 
200g drobnego cukru 
100ml śmietanki 30%

Dodatkowo:
ok 400g borówek
cukier puder do posypania po wierzchu

Sposób przygotowania

Ciasto: 
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy posiekane masło, cukier, żółtka oraz ocet. Wszystko siekamy i szybko zagniatamy. Dzielimy na dwie części, jedną wkładamy do zamrażarki, a drugą wałkujemy i wykładamy na spód formy pokryty papierem do pieczenia. Dziurkujemy widelcem i wkładamy do lodówki na ok 40 minut. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do temp. 200°C. Schłodzone ciasto pieczemy przez 15 minut. W tym czasie przygotowujemy masę serową.
Piekarnik skręcamy do temp. 170°C.

Masa serowa:
Miękkie masło ucieramy z cukrem i żółtkami na jasny krem. Dodajemy partiami ser, a następnie śmietankę i przesiane proszki budyniowe. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę i łączymy z masą serową. Wylewamy na podpieczony spód.
Dodajemy oczyszczone (suche!) borówki i ścieramy na grubych oczkach tarki zamrożoną drugą część ciasta. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 70 minut. Gdyby wierzch sernika zbytnio się rumienił, możemy skręcić temp. do 160°C  lub włożyć powyżej blaszkę z wyposażenia piekarnika. U mnie jednak nie było takiej potrzeby, wręcz przeciwnie- na ostatnie 10 minut włączyłam funkcję opiekania, by ciasto nabrało bardziej brązowego koloru.
Sernik pozostawiamy w uchylonym piekarniku najlepiej kilka godzin (nawet noc), a następnie posypujemy obficie cukrem pudrem.


1 komentarz:

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.