Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

piątek, 15 maja 2020

Chałka z pesto szpinakowo-czosnkowym

Mój zeszłoroczny czosnek niedźwiedzi nie obrodził tak jakbym sobie tego życzyła, ale coś tam zawsze "oskubałam". Za to szpinak póki co nadal dzielnie współpracuje ku mojej ogromnej radości! I bardzo dobrze, bo wymyśliłam sobie kiedyś, by upiec chałkę drożdżową (no bo kto teraz w domu nie ma nadmiaru drożdży...?) i właśnie w niej te dwa składniki wykorzystać. Najprościej, a zarazem najsmaczniej było zrobić z tego pesto. Nie powiem- liczyłam na lekki odcień zieleni na cieście, ale jak widać, nie wyszło. Wyszły natomiast pyszne, aromatyczne buły, które uatrakcyjniły nasze śniadanie :)



Składniki na 2 chałki

Ciasto drożdżowe:
500g mąki pszennej
150ml mleka
50g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 jajka
1 żółtko
100g miękkiego masła (82%)
1 łyżeczka soli

Pesto z czosnku niedźwiedziego i szpinaku:
50g czosnku niedźwiedziego
50g świeżego szpinaku
Garść orzechów włoskich
30g parmezanu
Ok 70ml oliwy z oliwek
½ łyżeczki przyprawy warzywnej do potraw Vegeta Nature
Ewentualnie pieprz do smaku (u mnie nie było takiej potrzeby)

Dodatkowo:
1 ubite białko do posmarowania chałki
2-3 łyżki tartego parmezanu do posypania po wierzchu

Sposób przygotowania

Ciasto:
Mleko podgrzewamy do temp. Ok 30-35ºC (nie więcej), rozpuszczamy w nim drożdże oraz cukier. Odstawiamy na 10 minut. Mąkę przesiewamy, dodajemy jajka+ żółtko, miękkie masło, sól oraz zaczyn. Wyrabiamy na gładkie ciasto (nie powinno się kleić do rąk- jeśli jest inaczej dosypujemy odrobinę mąki i ponownie wyrabiamy). Odstawiamy pod przykryciem na 1 godzinę.

Pesto z czosnku niedźwiedziego:
Orzechy prażymy na suchej, gorącej patelni. Przekładamy wraz z pozostałymi składnikami (prócz oliwy) do pojemnika miksującego i rozdrabniamy kilkanaście sekund na najwyższych obrotach. Na końcu dodajemy oliwę i mieszamy powoli do uzyskania odpowiedniej (jednak nie za rzadkiej)  konsystencji.

Chałki:
Gotowe ciasto raz jeszcze wyrabiamy i dzielimy na 12 równych kawałków. Każdy kawałek wałkujemy na prostokąt o długości ok 20cm i szerokości 8-10cm. Smarujemy odrobiną pesto i zwijamy w ciasny rulonik zaczynając od dłuższej strony. Sklejamy końce ciasta i rolujemy chwilę- do uzyskania wałka o długości ok 25cm. 6 takich wałków układamy obok siebie, sklejamy końce i zaplatamy. Końce zlepiamy i zawijamy pod spód. 

 

Tak samo postępujemy z pozostałym ciastem. Chałki pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 45 minut. Przed pieczeniem smarujemy ubitym białkiem i posypujemy parmezanem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180ºC na ok 25 minut (do zrumienienia). Upieczone studzimy na kratce. Podajemy z masłem lub jako dodatek do zup- kremów

Przepisy inspirowane naturą


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.