Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

wtorek, 26 maja 2020

Chleb z garnka

Przyszła i pora na mnie! Wszędzie w koło mowa o chlebach z garnka, a ja jakoś nie za specjalnie garnęłam się do tego wypieku. W końcu uległam i zrobiłam... A wszystko to przez zakwas, który nie chciał współpracować :D Absolutnie nie żałuję, bo jest całkiem smaczny, nawet M. zadowolony, ale mi za bardzo przypomina bułkowe chleby sklepowe. Jeśli ktoś je lubi, to będzie zachwycony, ja jednak bardziej oglądam się za tymi cięższymi, z dodatkami itp...Nie będzie więc gościł u nas zbyt często, ale na pewno z dwa razy w miesiącu się pokuszę :) Choćby dla tej chrupiącej skórki!



Składniki na jeden duży bochenek lub dwa mniejsze:

900g mąki pszennej typ 550
500ml letniej wody
50g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
1 płaska łyżka soli
3 łyżki oleju rzepakowego

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuszczamy z cukrem, dodajemy odrobinę letniej wody i łyżkę mąki, pozostawiamy do podrośnięcia na ok 10 minut. Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, pozostałą letnią wodę, olej oraz zaczyn. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji- ok 5 minut mikserem lub 10 minut ręcznie. Gładkie ciasto przekładamy do czystej, naoliwionej miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na ok godzinę. Przed upływem czasu wyrastania do piekarnika wkładamy naczynie żaroodporne (lub dwa mniejsze) wraz z pokrywkami i włączamy piekarnik na 220ºC z termoobiegiem. Wyrośnięte ciasto ponownie wyrabiamy, jeśli trzeba- dzielimy na dwie równe części i obsypujemy mąką. Ostrożnie przekładamy do nagrzanego naczynia, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika, zmniejszając jednocześnie temperaturę do 200ºC i ustawiając pokrętło na grzanie góra-dół. Pieczemy około 30 minut, po tym czasie pokrywkę ściągamy i pieczemy ok 20-25 minut, do uzyskania odpowiedniego dla nas spieczenia. Upieczony chleb od razu wyciągamy z naczynia i studzimy na metalowej kracie.
Pamiętajcie, by użyte naczynie żaroodporne było odpowiednie do pieczenia w wyższych temperaturach!
Ciasto koniecznie wkładamy do gorącego naczynia, w innym przypadku upieczony chleb przywrze i będzie go ciężko wyciągnąć.
Jeśli nie wiesz czy chleb już jest odpowiednio upieczony w środku, sprawdź to starą metodą. Postukaj chleb od spodu, jeśli wyda głuchy dźwięk- chleb jest upieczony!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.