Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

piątek, 6 września 2019

Pierogi z bundzem i czosnkiem niedźwiedzim

Ostatnie dni wakacji spędziliśmy w ulubionych Bieszczadach. Tam też, wierząc w zapewnienia właścicielki, że "Świeże" nabyłam trochę bundzu i serków, bo do oscypka jednak było im daleko. Nasuwa mi się pytanie czy i bundz był taki jak powinien, bo nigdy wcześniej nie jadłam, ale dopóki nie spróbuję kolejnego- ze źródła pewnego i polecanego, to się pewnie nie przekonam ;)
Nie wzięłam go dużo, bo tylko jakieś 40dkg na próbę. Wiedziałam już, że chcę go wykorzystać do pierogów z czosnkiem niedźwiedzim, który zresztą w ususzonej formie nabyłam nieopodal zapory w Solinie. Nie miałam pojęcia jak je podam, ale kiedy po ugotowaniu nie miałam za bardzo możliwości zrobienia zdjęć, stwierdziłam że zostawię i odgrzeję w piekarniku. I to było dobre posunięcie muszę Wam powiedzieć, bo takie odgrzane, na ciepło, polane cebulką i maczane w kwaśnej śmietanie to dla mnie prawdziwa rewelacja. Zdecydowanie będąc mieć znowu możliwość zakupu, na pewno to uczynię :)


Składniki na ok. 30 pierogów:

250g mąki
½ szklanki gorącej wody
1 łyżka oleju
½ łyżeczki soli

Farsz:
350g bundzu
2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego suszonego
Sól, pieprz do smaku

Do podania:
Cebulka przyrumieniona na maśle, kwaśna śmietana

Sposób przygotowania:

Mąkę z solą zalewamy gorącą wodą, dodajemy olej. Siekamy a następnie zagniatamy ciasto. Pozostawiamy na ok 30 minut pod przykryciem, a następnie wałkujemy na grubość ok 3mm. Wykrawamy szklanką krążki.
Gdy ciasto „odpoczywa”, przygotowujemy farsz. Rozdrabniamy bundz, mieszamy z czosnkiem niedźwiedzim i doprawiamy do smaku.


Nakładamy na ciasto po łyżeczce i mocno sklejamy. Gotujemy w osolonej wodzie tylko do momentu wypłynięcia, odcedzamy i przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia dużą blaszkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220⁰C i opiekamy do uzyskania złotego koloru (ok 15 minut, ale każdy piekarnik inaczej piecze, więc ten czas warto sprawdzać by pierożków nie przypalić).
Podajemy na ciepło polane omastą z cebulki smażonej na maśle i z kwaśną śmietaną.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.