Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

sobota, 13 czerwca 2015

Lody pomarańczowe

Kiedy na dworze 32 w cieniu, nic nas bardziej nie ochłodzi niż gałka zimnych lodów, no może dwie, ewentualnie trzy.... Zapraszam tym razem na pomarańczowe, nie za słodkie i delikatnie orzeźwiające :) Komu, komu ?


Składniki:

Na ok 1,5l lodów:
350 ml śmietanki 30%
100 g cukru pudru
1 serek mascarpone
3 płaskie łyżki cukru z prawdziwą wanilią
5 pomarańczy
1 limonka


Sposób przygotowania:

2 pomarańcze oraz limonkę sparzamy wrzątkiem. Szorujemy i ścieramy skórkę na drobne wiórki. Następnie obieramy wszystkie dokładnie z białych błonek i blendujemy razem z obraną limonką.
Śmietanę ubijamy, dodajemy cukier puder oraz cukier z wanilią i serek mascarpone. Mieszamy na niskich obrotach miksera powoli dodając zblendowany mus cytrusowy. Najlepiej robić to w wysokim naczyniu. Na końcu do gotowej masy dodajemy starte skórki owoców. Zamieszaną masę przelewamy do maszynki do lodów i mieszamy do odpowiedniej konsystencji, ewentualnie przelewamy do pojemników i mieszając co ok godzinę mrozimy aż do pożądanej gęstości. Nakładamy gałkami do kubków waflowych i delektujemy się smakiem :)


 Pomarańcza powinna być bez białych błonek, ponieważ powodują one gorycz w smaku. 


2 komentarze:

  1. Na sam widok ślinka cieknie. Mimo późnej godziny podreptałam do lodówki po swoje lody :)))

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, że ze mną jesteś! Zostaw komentarz :)