Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

środa, 29 listopada 2017

Maślane rogale drożdżowe z dżemem

Kurcze tak chciałam podać Wam ten przepis w zeszły weekend ale nijak ze mną nic nie chciało współpracować- ani program komputerowy do wywoływania plików raw, ani dzieci. Więc wiecie- posprzątane. 
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rogale zrobić w środku tygodnia, choć domyślam się że sporo z Was ma wtedy zdecydowanie mniej czasu na jakiekolwiek działania w kuchni. Sama zresztą lubię zająć się wszelkimi wypiekami właśnie wtedy, kiedy w domu jest Mąż i w razie czego odciągnie dzieci od moich nóg ;) Przynajmniej spróbuje...bo z nimi to tak, że nie zawsze się da. Nie da się też przed nimi schować tego świeżego, jeszcze ciepłego pieczywa i choć jeszcze się nie zdarzyło, by zjedli w całości choć jedną kanapkę/ bułkę/ rogala, to poskubać muszą :) Najlepiej wszystkie po kolei :) Zapraszam Was wraz z dżemem #lowicz na pyszne śniadanie o smaku #truskawki!




Składniki na 10 sztuk:

550g mąki pszennej + odrobina do podsypywania
25g świeżych drożdży
200ml ciepłego mleka
2 jajka
1 łyżka jogurtu naturalnego gęstego
80g roztopionego i przestudzonego masła
1 płaska łyżeczka soli
5 łyżek cukru

Dodatkowo:
#dżem truskawkowy do nadziewania rogali
Kilka łyżek mleka do smarowania rogali
Gruby cukier trzcinowy do posypania po wierzchu lub mak

Sposób przygotowania:

Drożdże mieszamy z 1 łyżką cukru, następnie z łyżką mleka oraz 1 łyżką mąki. Pozostawiamy do wyrośnięcia.
Mąkę przesiewamy do dużej misy, dodajemy zaczyn drożdżowy, jogurt, jajka, pozostały cukier, sól i ciepłe mleko. Wszystko razem wyrabiamy (najlepiej mikserem z założonym hakiem) i dodajemy masło. Ponownie wyrabiamy i w momencie gdy ciasto ładnie już odchodzi od haka (ewentualnie dłoni jeśli wyrabiamy ręcznie) przykrywamy miskę ściereczką i pozostawiamy na ok 1 godzinę w cieple do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto wyrabiamy raz jeszcze i dzielimy na 10 ok 100g części. Każdą rolujemy w kulkę, a następnie wałkujemy w jedną stronę, tworząc owalne, cienkie placuszki. Smarujemy je cienką warstwą dżemu, po czym zwijamy od góry do dołu, dociskając ciasto dłonią. Pomocny może okazać się filmik instruktażowy Tomasza Klimczaka, który znajdziecie --> tutaj. Gotowe rogaliki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w dość szerokiej odległości od siebie, bo sporo urosną. Smarujemy mlekiem i posypujemy makiem lub cukrem trzcinowym. Pozostawiamy ponownie do wyrośnięcia na ok 1 godzinę.
Rogaliki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180⁰C  przez ok 12-15 minut. Studzimy, choć przyznaję, że takie lekko ciepłe mi smakują najbardziej :)


Z MIŁOOOŚCI DO TRUSKAWEK


3 komentarze:

  1. można prosić o link do tego filmu z zawijaniem rogali bo chyba się nie wkleił...

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie, mój błąd ;) https://www.youtube.com/watch?v=dG3oIwMbrx4

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.