Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

czwartek, 16 listopada 2017

Seromakowiec z jabłkami

Powoli widzę, że zaczynacie myśleć o świętach.... Przyznam Wam szczerze, że ja też😇
Już nie mogę się doczekać choinki i tych wszystkich przysmaków, które pojawią się na stole- nie tylko wigilijnym. Ta nawet nie wiem gdzie w tym roku będzie i zazwyczaj z roku na rok mamy te same potrawy, które owszem smakują wyjątkowo, ale są raczej tradycyjne i standardowe.
Nie mniej nie może zabraknąć ciast. Wzorem mojej Mamy, która zawsze, ale to naprawdę ZAWSZE piecze makownik i sernik na święta, ja postanowiłam przygotować dla Was przepis na seromakowiec. Kolejny, bo jeden już na blogu znajdziecie. Ten tak naprawdę zrodził się w głowie w kilka minut, kiedy to przygotowując rogale Marcińskie pozostało mi sporo masy makowej... Nie nie, to wcale nie było zamierzone. Po prostu tak wyszło samo, że z pośpiechu zrobiłam na nie ciasta z połowy składników 😜
Masy przecież nie wywalę, zwłaszcza, że użyłam białego maku, który nie dość, że droższy, to jeszcze jak dla mnie zdecydowanie przyjemniejszy i łagodniejszy w smaku. 
Po szybkim przeglądzie lodówki wiedziałam już, że będzie ciasto na kruchym spodzie i z serem, ale jak spojrzałam na paterę z owocami i ujrzałam jabłka, które czekały na szarlotkę, tak nie mogłam z nich nie skorzystać. Prosiły się same! Na całe szczęście, bo przyznam Wam po cichu, że to był doskonały pomysł. Ciasto nie dość, że było odpowiednio nawilżone, to jeszcze smakowało rewelacyjnie... Takie wiecie... połączenie jesieni z depczącą po piętach zimą i świętami pachnącymi korzennymi przyprawami :) 
Co jeszcze napisać, by Was zachęcić? Od soboty (w sumie od niedzieli, bo dopiero wtedy rozkroiłam) do wczoraj miałam jeszcze 2 małe kawałki. Były nadal miękkie i jedząc nie było potrzeby "przeżuwać" czy popijać kawą, by tylko w przełyku nie stanęło 😜 Nic z tych rzeczy!
Kochani, jeśli więc zastanawiacie się nad tym, co w tym roku upieczecie, to zdecydowanie polecam Wam to ciasto!
Pamiętajcie jednak, że takie wyjątkowe okazje (ciasta również💓) wymagają wyjątkowej oprawy. Podając je na bolesławieckiej ceramice zachwycicie swoich Gości i sprawicie, że te święta będą naprawdę polskie, tradycyjne i jedyne w swoim rodzaju. 
Wzorów i kolorów ceramiki dostępnej w sklepie jest tyle, że na pewno każdy znajdzie i wybierze coś dla siebie.  Pamiętajcie, że przed nami też Mikołajki, później Gwiazdka... Jeśli macie więc komu, a na pewno macie, to może właśnie tam poszukacie wymarzonego i naprawdę wyjątkowego prezentu, który nie tylko będzie stał i zbierał kurz, ale też posłuży i da radość jego użytkownikowi?
Zapraszam na stronę https://www.wrceramika.com/index.html oraz na firmowy FP.
Kochani, mam nadzieję, że przepis zapiszecie w swoich notesach lub zakładkach, by Wam nigdzie nie "uciekł" gdy będzie potrzebny :) Udostępniajcie i polecajcie znajomym, a Rodzinę zaskoczcie sami :) Ceramiką i ciastem jednocześnie 😍


Składniki na blaszkę 28x19cm


Kruche ciasto:
Ok 300g mąki pszennej
120g masła
2 żółtka surowe
3 łyżki cukru pudru
Szczypta soli

Kule makowe:
200g białego maku (można użyć zwykłego)
50g cukru pudru
50g płatków migdałów
100g orzechów włoskich
50g skórki pomarańczowej kandyzowanej
2 łyżki śmietanki 30%
2 białka
szczypta soli
50g biszkoptów + dodatkowo jeśli masa nie jest zbyt twarda by formować z niej kule

Sernik: 
½ kg sera białego
3 jajka  
100g masła 
½ szklanki cukru kryształu 
1 cukier waniliowy 
1 budyń waniliowy
  
Dodatkowo:
3 jabłka
1 płaska łyżeczka cynamonu
1 tabliczka czekolady mlecznej
30g masła

Sposób przygotowania

Kruche ciasto:
Mąkę przesiewamy, dodajemy schłodzone masło, żółtka sól oraz cukier puder. Siekamy i szybko wyrabiamy. Owijamy folią i przekładamy do lodówki na 40 minut.
Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie części w proporcji ⅓ i ⅔. Większą część wałkujemy na wielkość blaszki. Dziurkujemy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180⁰C na 15 minut. Pozostałą część ścieramy na tarce z dużymi oczkami i przechowujemy w lodówce do momentu wykorzystania na cieście.

Kule makowe:
Mak zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na godzinę (co jakiś czas można przemieszać), a następnie odcedzamy na sicie wyłożonym gazą lub pieluchą tetrową. Mielimy 2-3 razy przez maszynkę do mięsa razem z biszkoptami.
Orzechy i migdały drobno siekamy (miksujemy w rozdrabniaczu), dodajemy do maku razem ze skórką pomarańczową, cukrem pudrem, śmietanką i szczyptą soli. Mieszamy.
Z białek ubijamy pianę, łączymy z przygotowanym nadzieniem makowym. Jeśli masa jest rzadka możemy dodać kilka drobno zmielonych biszkoptów. Formujemy kule wielkości wielkiego orzecha włoskiego.

Sernik:
Masło ucieramy z cukrem, dodajemy żółtka, a następnie zmielony przynajmniej raz ser (najlepiej zmielić 2 razy). Masę serową ucieramy z proszkiem budyniowym. Białka ubijamy ze szczyptą soli i łączymy z serem.

Przygotowanie:
Na podpieczony kruchy spód wylewamy masę serową, wyrównujemy i układamy obok siebie kule makowe, dociskając je delikatnie do spodu. Ciasto posypujemy obranymi, startymi na tarce jabłkami wymieszanymi z cynamonem oraz kruszonką.
Seromakowiec wstawiamy do piekarnika, skręcamy temp do 150⁰C i pieczemy przez 60 minut. Pozostawiamy w uchylonym piekarniku do całkowitego wystudzenia.

Przestudzone polewamy przygotowaną polewą:
Masło topimy w kąpieli wodnej, do gorącego przekładamy połamaną czekoladę i zostawiamy. Po ok dwóch minutach mieszamy i polewamy ciasto. 

Gotowe ciasto najlepiej kroi się na drugi dzień po upieczeniu. 



9 komentarzy:

  1. super przepis na święta a jeśli ma się mak mielony to tez zalewać go wrzątkiem ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli masz gotową masę makową to po prostu zrób z niej kulki 😉 ale polecam przygotować samemu masę bo jest o niebo lepsza 😊

      Usuń
    2. nie mam gotowej masy makowej ale mak mielony

      Usuń
    3. Nie miałam z takim do czynienia, zawsze tylko mak zwykły, ale myślę, że najlepiej go wcześniej zalać wodą lub mlekiem i odrobinę podgotować.

      Usuń
  2. Racja,nie zauważyłam. Malutka,ale jak będę piec na święta,to podwoję składniki. Ciasto wygląda przepysznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. A nadaje się ser z wiaderka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze polecam jednak zwykły twaróg, ale jeśli koniecznie chcesz użyć wiaderkowego to wybierz @wielun.mojulubiony lub ewentualnie z Włoszczowy bo też mi się sprawdzał. Za inne nie nie biorę odpowiedzialności 😜

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.