Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

sobota, 9 grudnia 2017

Piernik z kremem pomarańczowym

W tym roku testuję pierniki ;) Nie tyle ciasteczka, co właśnie ciasta. Na długo dojrzewający już od początku listopada chyba stoi (nawet dokładnie nie pamiętam), a w między czasie popełniłam dwa placki takie szybsze w przygotowaniu- w sensie, że nie czekamy min. dwa tyg aż ciasto będzie odpowiednie. Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że choć zupełnie różne, to jednak podobne, bo z nutą pomarańczy jeden, a drugi z mandarynkami. No ale ten robiłam chyba w październiku, więc miałam prawo zapomnieć ;)
Zapisujcie przepis, bo święta co raz bliżej ;)


Składniki na blaszkę 28x19cm
 
Ciasto:
240g miodu
240g cukru
2 jajka
2 żółtka
½kg mąki tortowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Krem pomarańczowy:
5 dużych pomarańczy
1 tabliczka czekolady białej
2 budynie śmietankowe
2 galaretki pomarańczowe
150g masła

Dodatkowo:
1 mały słoiczek powideł śliwkowych
1 pomarańcza do dekoracji

Polewa czekoladowa:
100g masła
100g cukru pudru
3 łyżki mleka
3 łyżki kakao

Sposób przygotowania

Ciasto:
Wszystkie składniki wyrabiamy na stolnicy, owijamy w folię spożywczą i pozostawiamy w lodówce na min. 24 godziny. Następnie dzielimy na 3 równe części, każdą wałkujemy (przez folię spożywczą, jak najmniej podsypując mąką) wykładamy spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 160⁰C. Każdą część najlepiej upiec osobno. Blaty piernikowe studzimy.


Krem pomarańczowy:
Pomarańcze dokładnie myjemy i wyciskamy z nich sok. Powinno go być ok 0.9l. Przelewamy do rondelka zostawiając sobie ok 1 szklankę. Gotujemy. W pozostałym napoju rozpuszczamy budyń oraz wsypujemy galaretkę. Mieszamy, a następnie przelewamy do gotującego się soku. Dodajemy pokrojone na mniejsze kawałki masło oraz białą czekoladę. Mieszamy do momentu zgęstnienia kremu. Studzimy.

Przełożenie:
Blat piernikowy – rozsmarowana połowa powidła- połowa kremu pomarańczowego- drugi blat piernikowy- reszta powideł- reszta kremu pomarańczowego- ostatni blat piernikowy- polewa czekoladowa- cieniutkie plastry obranej pomarańczy zatopione w polewie.


Polewa czekoladowa:
W rondelku topimy masło, dodajemy przesiany cukier puder oraz mleko, a po zestawieniu z ognia także kakao. Mieszamy intensywnie cały czas, najlepiej blenderem z założoną ubijaczką na najniższych obrotach. Gdyby polewa oddzielała się od tłuszczu należy dodać łyżkę wrzącej wody i nadal mieszać. Gotową dekorujemy wierzch ciasta. 




6 komentarzy:

  1. Bardzo spodobał mi się przepis na krem! Idealny na Święta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie 😉 można zawsze skomponować z innym ciastem i będzie na pewno pysznie 😍 pozdrawiam serdecznie i zachęcam do wypróbowania zarówno w wersji piernikowej jak i swojej 😃

      Usuń
  2. mój piernik dziś zrobiony leżakuje w lodówce, jaka wielkość blaszki na której Pani piekła ?

    OdpowiedzUsuń
  3. widzę że blaty piernika ponakuwała Pani widelcem?

    OdpowiedzUsuń
  4. Swietny przepis,tylko wielkosc ciasta jak dla skrzacika.Ja to musze x 3 skaldniki bo jest nas sporo,a jeszcze cos dla gosci.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.