Nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale dla wszystkich ceniących sobie smaczną i niedrogą kuchnię. Czemu więc "Kuchnia w czekoladzie"?
To właśnie ciemna i biała czekolada są dominującymi kolorami w moim królestwie, do którego Was zapraszam:)

piątek, 10 listopada 2017

Pierogi z kapustą

Dziś mam dla Was pierogi, o które ostatnio Was pytałam. Najprostsze, które chyba każdy zna. Odpowiedzi było wiele, ale prawidłowej udzieliły bodajże dwie osoby. Domyślam się, że nie dlatego, że ich nie znacie, a właśnie macie z nimi do czynienia i są za "zwyczajne", by się nimi dzielić... ale zapewniam Was że tacy ludzie, którzy naprawdę jak nie mają przepisu od a do z to nic nie zrobią- istnieją. I dobrze, bo nie miałabym dla kogo pisać :)



Składniki na ok 90 sztuk
 
Ciasto:
5 szklanek mąki + do podsypywania
500ml gorącej wody
1 płaska łyżeczka soli
1 małe jajko
Farsz:
1 duża główka kapusty (ok 3 kg przed obraniem)
250g wędzonego boczku
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
120g masła lub margaryny
Sól, pieprz do smaku

Okrasa:
Słonina lub smażone na masełku pieczarki (dla dzieci samo masełko)

Sposób przygotowania w Tefal Companion

Ciasto:
Wszystkie składniki umieszczamy w misie Companiona z założonym ostrzem do wyrabiania. Uruchamiamy program puls na ok 2½ minuty. Gotowe ciasto przekładamy na wysypaną mąką stolnicę, krótko zagniatamy tylko w kulę i pozostawiamy pod szklaną miską min. 30 minut. Pamiętajmy, by pod ciastem dość dobrze podsypać mąką, by nie przykleiło się do blatu.
Farsz:
W tym czasie do misy zakładamy ostrze ultra blade, wrzucamy kawałki boczku (bez skóry i chrząstek),obrany czosnek i ćwiartki obranej cebuli. Zakładamy koszyk, by zmniejszyć powierzchnię pracy i siekamy składniki przez 30 sekund na prędkości 10. Wyciągamy nóż ultra blade, posiekane składniki przekładamy na patelnię i smażymy na połowie tłuszczu.                                                                                                                    W misie zakładamy tarczę szatkownicy „H”. Kapustę obieramy z liści, wycinamy trzon i kroimy na mniejsze kawałki. Szatkujemy na obrotach 12. Przekładamy stopniowo na patelnię, dodajemy pozostały tłuszcz, odrobinę soli i ciągle mieszając smażymy aż całkowicie zmięknie i zeszkli się. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Studzimy.
Przygotowane ciasto wałkujemy dość cienko- ok 3mm. Wykrawamy szklanką lub nożem dzielimy na kwadraty. Nakładamy farsz, zlepiamy. Gotowe pierogi gotujemy w osolonej wodzie, ok 1½ minuty od momentu wypłynięcia na wierzch. Polewamy omastą, by się nie skleiły. Podajemy na ciepło od razu, lub odsmażone na złoty kolor.

Sposób przygotowania tradycyjny

Ciasto:
Przesianą mąkę siekamy z wodą i solą, następnie dodajemy roztrzepane jajko. Wyrabiamy na gładką kulę i odstawiamy, by odpoczęło pod szklaną miseczką.
Farsz:
Boczek kroimy w kostkę, podsmażamy. Dodajemy przepuszczony przez praskę czosnek, posiekaną cebulę oraz drobno poszatkowaną kapustę. Dodajemy tłuszcz i odrobinę soli, smażymy aż zmięknie i się zeszkli. Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.
Przygotowane ciasto wałkujemy dość cienko- ok 3mm. Wykrawamy szklanką lub nożem dzielimy na kwadraty. Nakładamy farsz, zlepiamy. Gotowe pierogi gotujemy w osolonej wodzie, ok 1½ minuty od momentu wypłynięcia na wierzch. Polewamy omastą, by się nie skleiły. Podajemy na ciepło od razu, lub odsmażone na złoty kolor.



3 komentarze:

  1. Może to i najprostsze pierogi, ale w życiu nie jadłam ze słodką kapustą. Jak to mówią, pierogi można zrobić ze wszystkim.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bożenko naprawdę nie jadłaś? Jejku u mnie są na porządku dziennym, choć teraz przy dzieciach robię mniej pierogów bo doba jakby krótsza 😂

      Usuń

Będzie mi miło jeśli zostawisz słowo od siebie, pamiętaj jednak, że wszelkie komentarze z linkami, lądują w spamie ;)

Pamiętaj także, że pozostawiając komentarz wyrażasz zgodę na publikację jego jak i Twojego Nicku na tej stronie.